Jdi na obsah Jdi na menu
 


Také Třebenice

1. 6. 2018

Z osadní kroniky


 

Třebenice

Vesnice Třebenice stojí nad prvním zákrutem Svatojánských proudů na levém břehu Vltavy. Vesnice kdysi patřila Ostrovskému klášteru v Davli, později k panství Hradiško a nakonec strahovským premonstrátům. O starobylosti této vesnice svědčí i její jméno. Slovní kmen "třeb" je v českých názvech poměrně častý, jedná se o místo ještě z pohanských dob a souvisí se žárovištěm. Jinak podle pověsti se prý Žižka když táhnul na Prahu, ptal svých hejtmanů, co asi může být v těchto místech. Jeden odpověděl: "Třeba nic". (Zdroj: Honza a Blanka Reichardtovi, Svatojánské proudy, Pohlednice a fotografie z let 1900-1945)

30. léta 20. st. - V Třebenicích bylo tehdy šest čísel popisných: Pechar, hájovna, Dvořák, Řezaninův „domek“, Taterovi a Koza (který má v Třebenicích velmi hluboké kořeny, zmínka již z r. 1640). Dvořákův statek patřil původně Strahovskému klášteru. Datum L. P. 1929 na omítce pod horním oknem není datum stavby statku, ale datum, kdy došlo k jeho značnému poškození bleskem. Víska byla celkem odříznutá od světa. S povozem se jezdilo do Slap umrlčí cestou, do Štěchovic, která začínala u Leštiny. Z Prahy do Třebenic se dalo jet v létě parníkem, do Davle celoročně vlakem, pak pěšky až do Třebenic.


 

Založení osady SKOT

                    

1.1.1937 Založení osady SKOT (Spojené kluby osad Třebenických), osada vzniká na území táhnoucím se od začátku Svatojánských proudů, tj. od Velkého Slapu, U něhož stál na skalce pamětní sloup a za stezkou v lese socha sv. Jána, po levém břehu Vltavy až k Bílé skále. Osada SKOT byla úředně evidována, měla své stanovy a vlajku. Předsedou se stal p. Eman Kalivoda. Zakladatelé SKOTu:

                 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář